CB radio – dobra inwestycja czy przeżytek?

CB radio często przeciętnemu człowiekowi kojarzy się negatywnie – z długami antenami na dachach samochodów czy z kierowcami samochodów ciężarowych, którzy niezrozumiałym dla nikogo slangiem rozmawiają ze sobą przez radio. To jednak stereotyp, który jak każdy inny jest dość krzywdzący. Jakie są zalety CB radia i dlaczego warto z niego skorzystać? W tym tekście zastanowimy się nad kilkoma najważniejszymi kwestiami dotyczącymi CB radia. 

Czy założenie CB radia jest drogie?

Nie. Średniej klasy CB radio, wraz z anteną na magnesowej podstawie, to koszt rzędu 300zł. Oczywiście to cena niska relatywnie, gdyż dla kogoś może być to duże pieniędzy, jednak patrząc na możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, jest to stosunkowo niewielka cena. Montaż CB radia oczywiście też „swoja kosztuje”, jednak wystarczą chęci, by zrobić to na własny rachunek.  

 Czy trudno jest założyć CB radio?

Nie. Instalacja CB radia jest bardzo łatwa i polega jedynie na zamontowaniu anteny (na przykład na magnesowej podstawie) i podłączeniu sprzętu do zasilania (gniazdko zapalniczki).

Chcę założyć CB radio w swoim aucie. Czy muszę wiercić w nim dziurę, żeby je zainstalować?

Nie, nie jest konieczne wiercenie żadnych dziur. Dzięki podstawom magnesowym, których jest duży wybór, można bezinwazyjnie zamontować cały sprzęt. Kabel antenowy spokojnie zmieści się pod uszczelkami, a radio można włożyć do schowka, między siedzeniami lub w miejscu na radio, jeśli oczywiście jest wolne. Do montażu radia można zastosować też rzepy, jednak dużo lepszą opcją wydają się być podstawy magnesowe. 

Czy CB radio potrzebne jest tylko osobom, które dużo jeżdżą?

Niekoniecznie. CB radio jest świetnym sposobem na omijanie korków czy jakichkolwiek innych sytuacji, które uniemożliwiają jazdę po mieście. Służy ono też często do informowania innych kierowców o tym, że np. nie działa im światło, albo że mają „kapcia”. Ile sytuacji, tyle rozwiązań, a CB radio może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Czy wszyscy kierowcy na CB radio są wulgarni?

Oczywiście nie i z tym stereotypem należy walczyć, najlepiej poprzez kulturalne zachowywanie się na łączu. Im więcej kulturalnych kierowców, tym bardziej wulgaryzmy będą się marginalizować.

 

Czy GPS nie jest lepsze od CB radia?

Ciężko stwierdzić czy lepszy czy gorszy, gdyż jest po prostu inny. Owszem, jest to świetne narzędzie do informowania o warunkach na drogach, jednak nigdy nie będzie działało w czasie rzeczywistym 1:1. Czasami kilka minut może przesądzić o wjechaniu w zakorkowaną drogę, a dzięki CB można tego uniknąć. Warto posiadać i CB radio i GPS.

 Czy korzystanie z CB radia jest bezpieczne?

Nie da się ukryć, że do CB radia trzeba się przyzwyczaić. Na początku może lekko rozpraszać, jednak kilka-kilkanaście jazd próbnych z CB w zupełności wystarczyć, by traktować je po prostu jako dodatkowy element wyposażenia auta. Zważając na to jakie może przynieść korzyści, warto tych kilka prób „przecierpieć”, by z powodzeniem korzystać z CB radia, i by jego używanie było dla nas tak naturalne jak włączanie kierunkowskazu.