Wyposażenie auta - co trzeba, a co warto mieć?

Obowiązek posiadania pewnych rzeczy w aucie jest zależny od tego, w jakim kraju akurat przebywamy. Istnieją różne regulacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia i w jednym kraju apteczka będzie wymagana, a w innym nie. Jak sprawa ma się w Polsce? Co musimy mieć, żeby uniknąć mandatu? A co powinniśmy mieć, żeby uniknąć niebezpieczeństwa?

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 rok, KAŻDY samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji oraz w gaśnicę. Brak gaśnicy może skutkować karą grzywny w wysokości od 20 do 500zł, jednak nie tylko jej brak może skutkować mandatem, a nawet jej niewłaściwe położenie! Gaśnica powinna być w widocznym, łatwo dostępnym miejscu, żeby w razie niebezpieczeństwa można było szybko po nią sięgnąć. Ciekawostką jest fakt, że gaśnica może być przeterminowana – wystarczy, że fizycznie znajduje się w aucie. Ilość środka gaszącego nie może wynosić mniej niż 1 kilogram, a brak gaśnicy może wpłynąć na negatywny wynik przeglądu technicznego pojazdu.

Drugim niezbędnym elementem wyposażenia auta jest wspomniany wcześniej trójkąt ostrzegawczy, który, co istotne, koniecznie musi mieć ważną homologację. Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za niewłaściwe sygnalizowanie pojazdu z powodu jego awarii (lub brak takiego sygnalizowania) grozi 150zł mandatu. Taka sama sytuacja, ale na autostradzie lub drodze ekspresowej, to mandat w wysokości 300zł, czyli dwa razy więcej niż na normalnej drodze. Trójkątem musi być też oznakowany pojazd, który jest holowany – brak takiego oznaczenia to także mandat w wysokości 150zł. Myśląc jednak o gaśnicy i trójkącie należy przede wszystkim patrzeć na potencjalne niebezpieczeństwo, które może narodzić ich brak. Sprawna gaśnica i trójkąt mogą zapobiec prawdziwym tragediom i to powinno skłaniać nas do regularnego sprawdzania ich stanu.

Apteczka natomiast nie jest obowiązkiem według polskiego prawa, jednak każdy chyba się zgodzi, że powinna być wyposażeniem absolutnie każdego auta. Nigdy nie wiadomo, kiedy gaza, bandaż czy plaster się przyda, a czasami podstawowe przyrządy do pierwszej pomocy mogą okazać się na wagę złota. Przydatnym elementem wyposażenia dodatkowe będzie także kamizelka odblaskowa, która nie zajmuje wiele miejsca, a podczas kolizji w nocy będzie świetnym zabezpieczeniem naszego zdrowia i życia. Warto zaopatrzyć się także we wszelkie niezbędne narzędzia potrzebne do wymiany koła oraz w linkę holowniczą. Świetnym uzupełnieniem każdego pojazdu jest też CB radio, które może nie tylko pozwolić nam na uniknięcie korków, ale możemy dzięki niemu dowiedzieć się o jakichś awariach, które nie są widoczne z perspektywy kierowcy. Nie jest to oczywiście element obowiązkowy, jednak za jazdę bez świateł można otrzymać mandat w wysokości od 100 do 300zł. Chociaż powyższe elementy i akcesoria nie są wymagane przez prawo, to  zdrowy rozsądek nakazuje zastanowienie się nad ich kupnem.