Przyciemnianie szyb z foliami samochodowymi

Przyciemnianie szyb stało się elementem ozdobnym nie tylko aut celebrytów i polityków, ale także zwykłych kierowców, ceniących sobie komfort i poczucie prywatności w czasie jazdy. Świetnym sposobem na przyciemnienie szyb jest użycie folii samochodowej. Rozwiązanie takie stosuje studio car wrappingowe ArtGrafCars i trzeba przyznać, że efekt folii przyciemniającej jest naprawdę niesamowity. Jak jednak przyciemnianie szyb ma się do polskiego prawa?

Polskie przepisy o ruchu drogowym mówią jasno: przyciemniać nie można tylko przedniej szyby. Teoretycznie można przyciemniać bocznie szyby z przodu, jednak tylko jeśli przepuszczalność światła wynosi więcej niż 70%. Praktyka pokazuje jednak, że nie jest to gra warta świeczki, gdyż najprawdopodobniej przy każdej kontroli policyjnej zostaniemy odesłani na specjalne testy, które będą musiały to potwierdzić. Policjant może zabrać nam dowód rejestracyjny, więc dla własnego spokoju przednie szyby boczne lepiej zostawić nieprzyciemnione.

Przyciemnianie szyby przedniej jest natomiast całkowicie wykluczone i to nie tylko ze względu na przepisy i prawo. Przyciemniona szyba z przodu, nawet taka, o największej przepuszczalności światła, będzie wielkim utrapieniem podczas nocnej jazdy. Ograniczy widoczność i będzie męczyć wzrok, a od tego jest bardzo krótka droga do wypadku.

O czym należy pamiętać podczas przyciemniania szyb foliami samochodowymi?

Przede wszystkim nie wolno używać folii o charakterze lustrzanego odbicia. Można stosować je tylko w tych miejscach, które nie będą miały wpływu na widoczność kierowcy. Każda folia musi spełniać pewne standardy, a konkretniej musi mieć atest Instytutu Szkła i Ceramiki (certyfikowane folie posiadają po prostu naklejkę świadczącą o tym).

Jakie są zalety przyciemniania szyb foliami samochodowymi?

Przede wszystkim zatrzymywanie 99% szkodliwych promieni ultrafioletowych. Są one groźne dla naszego organizmu, a czasami jesteśmy narażeni na ich działanie przez wiele godzin w trakcie jazdy. Drugim najważniejszym plusem przyciemnionych szyb jest oczywiście zwiększenie komfortu jazdy – nie tylko dlatego, że ograniczony jest dopływ światła do wnętrza, ale także dlatego, że mamy po prostu więcej prywatności i nie jesteśmy widoczni z zewnątrz.

Przyjemna jazda oznacza także większe bezpieczeństwo! Możemy bardziej skupić się na drodze, nie rozprasza nas nadmierna temperatura i nie oślepiają nas promienie.

Zatrzymywanie promieni słonecznych ma jeszcze jedną zaletę – w aucie jest chłodniej (wolniej się nagrzewa), zatem możemy oszczędzić pieniądze na klimatyzacji!

Folie samochodowe przyciemniające szyby to świetne rozwiązanie dla każdego kierowcy, który ceni sobie komfort jazdy, jednak ich aplikacja powinna być dziełem profesjonalnego studia samochodowego. Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana przyciemnieniem szyb, to koniecznie zwróć się do ArtGrafCars – studia car wrappingowego, które posiada doświadczenie w tego typu projektach. Nie wahaj się, bo współpraca ze studiem to gwarancja jakości i pełna satysfakcja z usługi.