10 sposobów na oszczędzanie paliwa

Każdy sposób jest dobry, by zaoszczędzić kilka groszy w portfelu. Jak się okazuje, nie wszystkie one wymagają od nas wielkich wyrzeczeń: czasami po prostu trzeba włączyć myślenie i przewidywać pewne sytuacje. Oto 10 prostych sposobów, by wyciągnąć z każdego baku jak najwięcej kilometrów:

1.Nie rozgrzewaj silnika

Zanim ruszysz, nawet w zimę przy dużych mrozach, wcale nie musisz rozgrzewać silnika. Obecnie samochody są przystosowane do tego, by startować od razu – zaraz po uruchomieniu silnika. Jeżeli nie zamierzasz rozpędzać auta do maksymalnych prędkości (np. dojeżdżasz tylko do pracy) to nie tylko zmniejszysz zużycie paliwa, ale także emisję szkodliwych spalin.

2.Przewiduj i myśl

Ogranicz sytuacje, w których zwiększenie prędkości i nagłe hamowanie jest zupełnie zbędne. Jeżeli dojeżdżasz do świateł i masz już pewność, że będziesz musiał/musiała się zatrzymać, to nie ma sensu przyspieszać, a następnie gwałtowanie hamować!

3.Dbaj o silnik

Wyłączenie silnika, nawet podczas krótkich postojów, może zaoszczędzić kilkanaście złotych na każdym baku. Jeżeli wiesz, że możesz pozwolić sobie na kilkuminutową przerwę, to wykorzystaj to do wyłączenia silnika. Nowe samochody nie muszą obawiać się o zużycie zapłonu – są po prostu przystosowane do tego, by auto gasło i uruchamiało się.

4.Dostosuj obroty

Jazda na wysokich obrotach nie sprzyja ekonomii, ale na zbyt niskich też nie, bo eksploatuje silnik. Dostosuj obroty do potrzeb i staraj się mieścić w przedziale, który optymalny jest dla mocy twojego pojazdu.

5.Zachowuj stałą prędkość

Na tyle, na ile to możliwe, staraj się utrzymać stałą, regularną prędkość w czasie jazdy. W mieście może bywać z tym różnie, jednak trasa to co innego – staraj się nie przyspieszać ani nie hamować zbyt często, gdyż wpływa to na zużycie paliwa.

6.Dostosuj się do warunków pogodowych

Warunki pogodowe są czynnikiem, który w bezpośredni sposób wpływa na charakter naszej jazdy. Latem mamy tendencje do nadmiernego przyspieszania, a zimą do nadmiernego spowalniania. Każda pogoda ma swoje ograniczenia, jednak ważne jest, by dostosować się do niej w odpowiedni sposób!

7.Dbaj o opony

Opony mają duży wpływ nie tylko na bezpieczeństwo na drodze, ale także na ekonomię jazdy. Bieżniki, ciśnienie i szerokość opon mają wpływ na to, ile zużywa się paliwa.

8.Nie nadwyrężaj auta bagażem

Każde 100 kilogramów w aucie ma bezpośredni wpływ na to, ile mocy potrzebne jest do jego rozpędzenia. Jeżeli zatem regularnie wozisz ze sobą ciężkie przedmioty, to po prostu sam się prosisz o dodatkowe koszta! Usuń zbędny balast, jeżeli nie musisz go wozić codziennie ze sobą.

9.Unikaj oporu powietrza

Jeżeli na dachu auta przewozisz trumnę lub cokolwiek innego, to stawiasz większy opór powietrzu, a przez to trudniej uzyskać optymalne osiągi auta. Przekłada się to w bezpośredni sposób na zużycie paliwa, zatem jeśli nie musisz wozić niczego ze sobą, to zdemontuj to.

10.Ogranicz klimatyzację

Nie chodzi o to, by w upały umierać z gorąca, ale by nie przesadzać z jej eksploatacją – klimatyzacja może do każdych 100 przejechanych kilometrów dodać 1 litr dodatkowego spalania. Gospodaruj nią z głową.