Charakterystyka dodatków do paliwa

Jakość paliwa bezpośrednio wpływa na to w jaki sposób eksploatowany jest silnik. Złej jakości paliwo może zwiększać spalanie i zmniejszać wydajność auta, a dobra przeciwnie – pozwoli nam na dłuższą jazdę na jednym baku. Poprawę jakości paliwa można uzyskać poprzez stosowanie specjalnych dodatków i właśnie o nim napiszemy w tym artykule.

Żeby dodatki do paliwa spełniały swoją czyszczącą rolę, należy pamiętać, żeby zawsze sięgać po produkty tylko i wyłącznie sprawdzonych producentów. Płyny muszą spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, bo w przeciwnym razie będą mogły stanowić jeszcze większe zagrożenie. Druga kwestia to odpowiedź na pytanie „jaki efekt chcemy osiągnąć?”. Żaden dodatek nie naprawi silnika ani nie usprawni w 100% auta. Jak sama nazwa wskazuje jest to „dodatek” – jego działanie może być wręcz niezauważalne na pierwszy rzut oka.

Oczywiście nie znaczy to, że nie będzie działać. Dodatki do paliwa należy podzielić na benzynowe i wysokoprężne. Do podstawowych zadań dodatków do silników benzynowych należy:

  • Ulepszenie procesu spalania mieszanki paliwa z powietrzem
  • Usuwanie osadów i zapobieganie tworzeniu się nowym na elementach układu zasilania i w komorze (na wtryskiwaczach, zaworach, tłokach)
  • Zapobieganie korozji elementów układu zasilania
  • Dodanie liczby oktanów od paliwa

Środki chroniące układ wtryskowy

Nawet w paliwie, które spełnia wszelkie obowiązujące normy bezpieczeństwa i jakości, znajdują się substancję i osady odkładające się np. na wtryskiwaczach. W paliwie może też odkładać się woda i nie mamy na to żadnego wpływu – poza stosowaniem środków do ochrony układu wtryskowego!

Środki do czyszczenia zaworów

Proces spalania paliwa, czy tego chcemy czy nie, powoduje, że tworzy się pewna ilość popiołów, które w postaci nagaru osiadają się na zaworach oraz w komorze spalania. Ich duża ilość może skutkować w spalaniu stukowym (osady w komorze spalania) albo w wymianie ładunku, co może ograniczyć osiągi auta (osady na zaworach). Taki charakter zanieczyszczeń powstaje przede wszystkim w ruchu miejskim – usuwa je się właśnie dzięki środkom do czyszczenia zaworów.

Polepszacze do silników diesel’a

Środki do polepszania olejów napędowych mają takie samo zadanie jak te do benzyny – czyszczenie układów, usuwanie nagarów i osadów, zapobieganie korozji i polepszanie spalania. Jest istnieją jednak pewne różnice:  w silnikach wysokoprężnych liczy się liczba cetanowa paliwa, czyli zdolność do samozapłonu. Proces ten można poprawić właśnie poprzez stosowanie polepszaczy do oleju napędowego.

Depresatory

W niskich temperaturach z oleju napędowego może wytrącać się parafina, co prowadzi do blokowania filtrów paliwa i unieruchomienia silnika. Problem ten z oczywistych względów nie dotyczy silników benzynowych, a jego rozwiązaniem jest właśnie stosowanie depresatorów.

Czyszczenie filtrów DPF

Nowe auta z silnikami wysokoprężnymi wyposażone są w filtry cząstek stałych. Są one bardzo podatne na zapychanie się i w celu ich udrożniania stosuje się dodatki do ochrony filtra DPF.