Czym jest tuning

Tuning dla każdego kierowcy będzie oznaczał coś innego; jedni uważają, że to przerabiane aut, a drudzy, że to sposób na życie i wyrażanie swojej osoby poprzez auto. Jedni uważają to za niemodne i nieestetyczne efekciarstwo, a jeszcze inni za przejaw stylu i elegancji na drodze. Ile ludzi tyle jest opinii, jednak jedno jest pewne – są motomaniacy, którzy tuningiem żyją na co dzień i jest to dla nich prawdziwą pasją. Jakie jednak tuning może przybrać formy? Czy to tylko montaż świateł i spojlerów? O tym dowiemy się w tym artykule.

Ilość możliwości tuningowych jest właściwie nieskończona – wszystko zależy od fantazji i zasobu portfela kierowcy. Większość przeróbek można jednak zakwalifikować do pewnego zbioru tuningowego, a najczęstszym rozróżnieniem są zmiany optyczne i techniczne.  W tym względzie przez wiele lat toczył się jednak spór, czy aby na pewno tuningiem można nazwać zmiany wizualne? Ortodoksyjni fani ulepszania aut uważali, że na miano „tuningu” zasługuje tylko techniczna jego strona, czyli zwiększanie mocy auta. Trudno jednak dziś podzielać taki pogląd, gdyż branża stylistyczna bardzo się rozrosła i lekko skomercjalizowała. Estetyka dla niektórych stała się kwestią priorytetową, jednak uczciwy wydaje się być pogląd, że to po prostu stała się ona częścią świata tuningowców, jej nieodłącznym elementem.

Dzięki technologicznemu rozwojowi aut i pojawieniu się w samochodowych konstrukcjach skomplikowanej elektroniki, zmieniły się także pewne trendy w ulepszaniu aut. Świat tuningu poszerzył się bowiem o tuning elektryczny, który zwłaszcza w nowoczesnych autach jest podstawą do jakichkolwiek innych zmian technicznych. Tuning elektryczny, podobnie jak mechaniczny, polega n a ulepszaniu właściwości trakcyjnych auta i zwiększaniu jego mocy, z tą różnicą jedynie, że dotyczy w głównej mierze oprogramowania jednostki napędowej. Jest ona odpowiedzialna za funkcjonowanie silnika, a najczęstszym sposobem jej modyfikacji jest zakładanie tzw. „chipów” w komputerze silnika, które modyfikują oprogramowanie, zwiększając pewne osiągi i maksymalne wyniki auta, które oryginalnie nie były przewidziane przez producenta.

Tuning optyczny natomiast zyskał nowy element w postaci folii samochodowych, które stały się prawdziwym fenomenem na rynku modyfikacji pojazdów. Folie samochodowe mogą służyć zarówno do zmiany koloru całego auta, jak i tylko jakiegoś konkretnego elementu, np. dachu czy maski. Folie mogą mieć dowolną barwę i odcień (paleta kolorów jest naprawdę bogata) ale mogą imitować także karbon. Istnieją nawet chromowane folie samochodowe, które nadają niesamowitego połysku i blasku pojazdom. Niektóre studia car wrappingowe, takie jak ArtGrafCars, tworzą też specjalne projekty i stylizacje foliami samochodowymi – ich użycie nie musi ograniczać się jedynie do zmiany koloru auta, a może być po prostu jakąś kreacją lub wzorem, np. motywem ze znanego auta wyścigowego. Tyle ile jest kierowców, tyle będzie pomysłów – a wszystkie je można zrealizować we współpracy ze studiem car wrappingowym ArtGrafCars.